Star Wars Episode 6 Jedi’nin Dönüşü

Star Wars Episode 6 Jedi’nin Dönüşü

25 Mayıs 1983 yılında vizyona giren Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’nin Dönüşü filminde George Lucas’ın yönetmen koltuğunu Richard Marquand’e devretmiş, kendisi Lawrence Kasdan’ın da yardımıyla yapıtın senaristliğini yapmıştır. Star Wars: Episode VI – Return Of The Jedi, serinin çekim yılına göre üçüncü, kronolojik sıralamasına göre ise altıncı filmidir.

Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’nin Dönüşü filminin ilk adını George Lucas, Jedi’nin İntikamı olarak düşünmüştü. Fakat Lucas başlığın, filmin mantığıyla çeliştiğini düşünerek Jedi’nin Dönüşü olarak değiştirmiştir. Çünkü hiçbir Jedi intikam peşine düşemez, intikam duygusu Jedi’nin doğasına aykırı bir olgudur.

Star Wars: Episode VI – Return Of The Jedi, İMDB’den yaklaşık 750 bin kişinin oyuyla 8.4 puan alarak Top 250 listesine girmeyi başarmıştır. En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Ses, En İyi Ses Efektleri ve
En İyi Müzik dalında Oscar Ödüllerine aday gösterilen Star Wars: Episode VI – Return Of The Jedi, Efekt dalında Akademi Özel Başarı Ödülüne layık görülmüştür. BAFTA Ödüllerinde En İyi Özel Görsel Efekt Ödülüne, Dünya Bilim Kurgu Derneği tarafından verilen Hugo En İyi Dramatik Sunum Ödülüne ve People’s Choice Ödüllerinde Favori Film Ödülüne layık görülmüştür.

136 dakikalık bu macerada Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Billy Dee Williams, Anthony Daniels, David Prowse, Kenny Baker, Peter Mayhew ve Frank Oz rol almıştır.

İlk üçlemenin sonu olan Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’nin Dönüşü’nde akla takılan tüm sorular yanıt buluyor ve Jediler ile Sithlerin mücadelesi son buluyor.

Darth Vader ve İmparatorluk bir olup, ölümcül, gezegenleri yok edebilecek güçte yeni bir Ölüm Yıldızı yapmaktadır. Bu arada Han Solo’yu ödül avcısı Bobba Fett yakalanmış ve Tatooine’li çete lideri Jabba The Hutt’a teslim edilmiştir. Luke, R2D2 ve C3PO’yu Han Solo’yu kurtarmaları için gönderir. Diğer yandan ödül avcısı kılığında Jabba The Hutt’a  giden Prenses Leia ve Chewbacca’da Han Solo’yu kurtarmaya çalışır.
İyi ve Kötünün son savaşının gerçekleşmesi an meselesidir. Savaş Endor gezegeninin ayında gerçekleşecek ve Endor’un sahipleri Ewoklar’da savaşta taraf olacaklardır.

Yönetmen: Richard Marquand
Yapım Yılı: 1983
Ülke: ABD
Oyuncular: Billy Dee Williams, Carrie Fisher, Harrison Ford, Mark Hamill, Sebastian Shaw
Tür: Aksiyon, Fantastik, Macera
Vizyona Giriş Tarihi: Şubat 1986